Tam Otomatik Kum ve Aktif Karbon Filtresi İşletme ve Bakım Talimatı

Tam otomatik sistem valfi fabrika çıkış ayarı olarak gece saat 02.00 de ters yıkamaya girmeye ayarlıdır. Bu rejenerasyon zamanı, süresi valfin kullanım talimatından kolaylıkla ayarlanabilir. Sistemin filtrasyonunu verimli yapabilmesi için ters yıkama süresi ve basıncının son derece önemi vardır. Tavsiye edilen ters yıkama sürelerinden daha kısa sürelerin ayarlanmaması tavsiye edilir.

Tam otomatik filtre 4-6 bar arasında çalıştırılması tavsiye edilir. 7 barın üzerinde basınç verildiğinde filtre tank gövdesi ve otomasyon valfi hasar görür. Sistem 4 barın altında çalıştırıldığında ise otomasyon valfi ters yıkama işlemini gerçekleştiremez.Sistemin +1 - +50°C sıcaklık değerleri arasında çalıştırılmasını tavsiye ederiz.

En uygun çalışma sıcaklığı değerleri +10 - +35°C’dir. Sistem soğuk hava şartlarına maruz kalacak ise filtre tanklarının hasar görmemesi için vanalardan su girişinin kesilmesi, tankların boşaltılarak sistemlerin devre dışı bırakılmasını tavsiye ederiz.Otomasyon valfinin genel ve periyodik bakımları esnasında, suyun kalitesine bağlı olarak valfin ana işleyen mekanizması olan pistonlarının, piston yatak ve conta takımlarının sökülerek, temizlenmesini ve bakımları yapıldıktan sonra yağlanıp, yatağına yerleştirilmesini tavsiye ederiz.

Bu işlemin ortalama her 2 ayda bir yapılmasını tavsiye ederiz. Valfin tüm filtrasyon, ters yıkama işlevini hareketleri ile piston takımı sağlar. Piston takımını da hareket ettiren drive motorudur. Zaman motoru saat mantığında çalışır. Programlanan zamanlarda sistemi ters yıkamaya alır. Bu zaman diliminde tüm işlevlerin otomatik yapılabilmesi, drive motorunun pistonların ileri geri hareketlerini yönlendirmesi ile gerçekleşir. Tüm işlevlerin ana prensibi olan bu bölüm, otomasyon valfinin en önemli kısmını teşkil eder ve bakımlar esnasında ayrıca itina gösterilmesi gerekir.