Su Yumuşatma Sistemleri

SU YUMUŞATMA SİSTEMLERİ

Su içerisindeki çözünmüş halde bulunan kalsiyum magnezyum iyonları suda sertliğe sebep olmaktadır. OWT su yumuşatma sistemleri; suda bulunan ve sertliğe neden olan Kalsiyum (Ca) ve Magnezyum (Mg) iyonlarını gideren sistemlerdir. Bu nedenle yumuşatma sistemi, sudaki sertliğin giderilmesi,ve içme sularının yumuşatılması ayrıca suyun tadınında iyileşmesini sağlar. Yumuşatma sistemleri haftanın istenilen gününde, istenilen saatte herhangi bir müdahale olmaksızın rejenerasyon işlemlerini kendiliğinden gerçekleştirir. Doyuma ulaşan reçine tuzlu su ile rejenerasyona girerek, kalsiyum ve magnezyum iyonlarından temizlenir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

  • FRP tanklı
  • Katyonik reçine
  • Maksimum çalışma basıncı 6 bar
  • Alt ve Üst Difüzör yapısı (Kapasitelere göre farklı Opsiyonları vardır.)
  • Kontrol Vaflari (Müşteri isteğine göre farklı modeller kullanılmaktadır.)
  • 1 lt reçine için 150 gr tuz tüketimi kabul edilmiştir.
  • Reçine kapasitesi 6000 Fr/litre reçine kabul edilmiştir.

Su Arıtma Sistemi İle İlgili Temel Bilgiler

1.Aşama: Filitrasyon İşlemi
Fiziksel Aritma asamalariyla suyu tortusuz, renksiz ve berrak bir görünüme kavusturma islemine Filtrasyon denir.

2.Aşama: Aktif Karbon Filtresi
Aktif karbon; suda renk, suda tat,suda klor ve suda koku giderici, oldugu gibi çözülmemis organik ve organik olmayan kirliliklerinde aritilmasinda kullanilmaktadir. Aktiflestirme islemi ile yüzey alani yaklasik 100 kat arttirilan karbon minerali, organik maddeleri absorbe ederek filtre eder.

3.Aşama: Yumuşatma Sistemi
Sularda erimiş halde bulunan Ca ve Mg iyonları sertliğe yani kirece neden olur. Sert suların insan sağlığına verdiği zararların yanı sıra üretimde kullanılması halinde ürün ve ekipmanlarda yol açtığı sorunlar sayılamayacak kadar fazladır. Bununla birlikte evsel kullanımlarda özellikle su tesisatlarında ve su ile teması olan tüm cihazlarda telafisi çoğu zaman mümkün olmayan veya çok yüksek bakım ve onarım maliyetlerinin oluşmasına neden olurlar. Bu problemleri engellemenin en ekonomik yolu iyon değiştiren su yumuşatma cihazları kullanmaktır. Evsel veya endüstriyel kullanımlarda suyun belirli bir yumuşaklıkta olması ürün, yaşam kalitesini arttıran bir özeliktir. Fransız derecesiyle 20 ve üzerindeki sertlik değerine sahip sular çok sert, 20-10 arasındakiler sert, 10-5 arasındakiler normal, 5’in altındakiler yumuşak olarak değerlendirilir. Ülkemizin yer altı özelliklerinden dolayı bazı şebeke ve çoğu kuyu suyu “çok sert” tanımının dahi üzerinde sertliğe sahiptir. Bu sertlik, su tesisatlarına, kazan ve kaloriferlere, cilt, saç ve böbreklere, Ca ve Mg iyonlarının çökerek birikintiler oluşturmasına, bu birikintilerin zamanla bloklaşmasına, boru iç kesitinin daralmasına, tıkanıklıklara ve korozyon türü problemlere yol açar. Bu durum mevcut tesisat ve ekipmana zarar vererek ve enerji sarfiyatını arttırarak ekonomik açıdan zarara sebep olur. Tam otomatik su yumuşatma cihazları, ion-exchange ilkesine göre çalışarak, içindeki sodyum bazlı katyonik mineral ile, sudaki sertliğe neden olan Ca ve Mg iyonlarını gideren karmaşık ünitelerdir. Bu üniteler, kalsiyum ve magnezyum (sertlik) iyonlarını, sodyum iyonları ile yer değiştirerek suyu yumuşatır, benzersiz mix özelliği sayesinde iç minerali son kapasiteye kadar kullanır. Cihazın kapasitesi dolduğunda modeline bağlı olarak belirlenen saat veya hacimde insan müdahalesine ihtiyaç duymadan otomatik olarak geri yıkama işlemi başlar. Cihaz bu işlem sayesinde çalışma periyodu boyunca yakaladığı kirliliği-kireci, önceden hazırlanmış salamura sayesinde sökerek dışarı atar ve tekrar servis konumuna geçer. Sistem, düzenli çalışmak için salamura deposunun tuz dolumu haricinde bakıma ihtiyaç duymaz. Süper reçine ismi verilen özel minerali sayesinde su sertliğini 0-1 f derecesine kadar yumuşatabildiğinden son derece önemli bir ünitedir.

Su yumuşatma sisteminin başlıca faydaları;
Kazan, boru ve tesisatlarda kireç taşı oluşumunu engeller, oluşmuş kireci zamanla söker, böylece özellikle ısıtıcı elemanların verimini arttırır.
Deterjan kullanımını %60’a varan oranında azaltır.
Saç ve ciltte kısa zamanda belirgin bir parlaklık ve yumuşama oluşturur.
İçme suyunun lezzetini önemli ölçüde artırır.
Çıkış suyunun PH ına ve iletkenliğinde bir farklılık yapmaz…